12 maja 2024r. Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Korekta prawa sprzedaży ziemi rolnej

 Informowaliśmy niedawno (18.10.2017) o utrudnieniu obrotu rolną ziemią w Polsce - również tą na przedmieściu Garwolina. Problem dostrzegany jest i w Warszawie - to dziennik Rzeczpospolita poinformował:

"Szykuje się kolejna reforma przepisów o ziemi rolnej, która ma ułatwić obrót. W tym tygodniu do Sejmu ma wpłynąć nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. /.../

– Obowiązujące od 1,6 roku przepisy oceniamy pozytywnie. Zawarte w nich zakazy utrudniają jednak rozwój małych firm oraz pozyskiwanie gruntów pod budownictwo – mówi Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji, poseł PiS oraz wiceprezes nowej partii Porozumienie, współautor projektu. – Chcemy dać większą swobodę rolnikom indywidualnym w handlu ziemią. Spod działania ustawy rolnej proponujemy wyłączyć sprzedaż ziemi do 2 ha. Tyle rolnik będzie mógł sprzedać przez 5 lat. Dziś tej ustawy nie stosuje się tylko do działek do 3 tys. mkw. To zdecydowanie za mało – ocenia Marek Zagórski.

 To dobra wiadomość dla deweloperów.

– Na 2 ha spokojnie będzie można pobudować osiedle pod miastem. Jednocześnie nie jest to na tyle dużo, by ucierpiał na tym rozwój rolnictwa – ocenia Maciej Obrębski, adwokat.

 Zmianę pozytywnie oceniają również rolnicy.

– Popieram propozycję, ułatwi ona życie rolnikom, np. w wypadku sprzedaży siedlisk. Dziś są z tym problemy – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 Projekt pozwala też uczelniom publiczny nabywać grunty rolne na cele dydaktyczne. Taki sam przywilej otrzymają spółki z większościowym udziałem samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Pod warunkiem, że nabyty grunt przeznaczą na cele użyteczności publicznej./.../

 Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczająca obrót ziemią obowiązuje od 30 kwietnia ub.r. Miała zwalczyć spekulacje oraz uniemożliwić nabywania ziemi przez obywateli innych państw. Przy okazji jednak rząd mocno skomplikował życie zwykłym obywatelom, a także inwestorom./.../"

                                                                                                                 całość na stronie rp.pl

Czy wiecie, że ...

                     950 tys. ha  gruntów znajduje się w granicach administracyjnych miejskich aglomeracji?

 

opr.AD